Jak vybrat svatebního fotografa

Ať už se rozhodnete pro mě, nebo někoho jiného, pokusil jsem se sepsat pár rad a tipů na co dát při výběru pozor.

1. První a nejdůležitější věc je, aby se vám fotografie líbily.
Každý fotograf má svůj "styl" ať už při focení samotném, nebo pak následně během úprav v počítači a i když je schopný se částečně přizpůsobit vašim přáním a požadavkům, základ zůstává stejný. Jen pozor, abyste si neudělali názor pouze na základě pár fotografií z výběrové galerie. Není problém vybrat z 300 svatebních fotek 5 výborných, ale udržet si stejnou úroveň během celé svatby už je mnohem náročnější. Požádejte proto o ukázku několika kompletních galerií z celé svatby - každý solidní fotograf by s tím neměl mít problém.

2. Druhá věc, na kterou byste se měli zaměřit, nebude (možná překvapivě) cena, ale technické detaily a co všechno za své peníze dostanete.
Základem by mělo být dostatečné rozlišení fotek - minimálně 3600x2400 bodů (8,6 Megapixelu) což stačí pro zhotovení fotografií až do velikosti 20x30cm (A4). V dnešní moderní online době už není tolik důležité, zda výsledné fotografie dostane předané na USB disku, nebo pomocí odkazu ke stažení do počítače, protože si je stejně budete kopírovat a zálohovat někam na vlastní disk/cloud. Vždy se ale může stát nějaká nehoda, proto se nezapomeňte informovat, zda a jak dlouho bude mít vaše fotografie zálohované fotograf. Například já mám na externím disku i zaheslované online v cloudu fotky svateb za posledních 10 let a několikrát už se to novomanželům hodilo. Další věc, o které většina lidí neví, ale kterou byste měli chtít a požadovat, je aby fotoaparát fotografa používal dvě paměťové karty současně. Pouze tak lze minimalizovat riziko, že při závadě karty přijdete o všechny fotky... Většina začínajících a bohužel i velká část zkušenějších fotografů tento problém podceňuje a hřeší na to, že téměř nikdo z novomanželů o tomto riziku neví. Přitom mě osobně už se stalo několikrát, že se karta zablokovala a už na ni nešlo ukládat a jednou se dokonce poškodila úplně i přesto, že používám nejlepší značkové karty.

3. Teď můžete přejít k asi nejsložitější části a tou je porovnání cen.
Každý fotograf nabízí několik různých variant a srovnávání výsledných balíčků vám může pěkně zamotat hlavu :-) Takže je dobré si ujasnit pár základních bodů, díky kterým si budete moci vybrat (nebo objednat na míru) přesně to co potřebujete.

budete chtít fotit už od ranních příprav, nebo až od obřadu ? a do jakého okamžiku/kolika hodin ?
Po dlouholetých zkušenostech bych doporučil variantu od rána, protože budete mít všichni více času si na fotografa "zvyknout" a sžít/spřátelit se s ním, což se velmi pozitivně projeví na výsledných fotkách. Fotograf bude mít také během ranních příprav mnohem víc času a klidu na fotky různých detailů jako třeba prstýnky nebo svatební kytice, která po ránu ještě nebude tolik "unavená" a bude vypadat mnohem lépe, než kdyby se fotila až odpoledne. Také si myslím, že váš velký den byste si měli užívat co nejvíce v klidu (stresujících faktorů a nervozity bude už tak dost) takže si domluvte předem, že fotograf bude na svatbě do té doby dokud ho tam budete chtít a potřebovat - ať už v ceně balíčku nebo za předem domluvenou sazbu za každou hodinu navíc. Odpolední zábava se může trochu rozjet a protáhnout a poslední co chcete v tuto chvíli řešit, je odjezd fotografa který vyčerpal své 4 hodiny a vy budete bez fotek dortu nebo prvního novomanželského tance.

budete chtít i fotografie na papíru nebo fotoknihu?
Tento bod je velmi individuální, ale i přesto bych raději doporučil objednat si pouze fotografie v digitální podobě. Vyvolat si je můžete později sami, až si všechny v klidu prohlédnete a vyberete ty nejlepší. Stejně jako si pak můžete sestavit fotoknihu přesně podle vašich představ a vkusu. Fotografie i knihu si samozřejmě můžete nechat nabídnout od fotografa jako extra službu, pokud se na to sami necítíte, ale bude lepší mu dát výběr fotek, které se líbí vám.

online galerie
Minimálně já už dnes považuji online galerii s výběrem nejlepších fotek jako standard a nejlepší způsob jak ukázat vaše svatební fotky rodině a kamarádům - do mailu se vám všechny nevejdou a na facebooku/instagramu nemají všichni založené účty.

4. Když už máte vybraného fotografa, dejte mu vědět co nejdříve !
Svatební sezona trvá cca 6 měsíců (duben-září) což dává dohromady jen 24 sobot a zvláště oblíbené termíny bývají zarezervované už rok dopředu. Až budete mít potvrzené místo, čas a harmonogram svatby je nejlepší se sejít a domluvit detaily - pro vás to bude zřejmě poprvé, ale zkušený fotograf by vám měl být schopný poradit. Například aranžované focení, které všichni většinou zařazují ihned po obřadu a hromadném focení, je mnohem lepší udělat po obědě, kdy už jsou všichni najezení a uvolnění, takže na to bude víc klidu i času. Až budete podepisovat smlouvu, nebo skládat zálohu na rezervaci termínu, zeptejte se jak/zda má fotograf zajištěnou náhradu pro případ že by nemohl dorazit třeba kvůli nemoci. Poslední co chcete řešit, je shánět náhradního fotografa týden před svatbou, protože ten váš zrovna onemocněl nebo měl nějaký úraz...


Nakonec bych vám možná ještě doporučil popřemýšlet o PŘEDSVATEBNÍM FOCENÍ, kterému se věnuje můj další článek.